Wednesday , 12 December 2018

Kush është Qamile Tahiri, 23-vjeçarja nga Kosova që komandon 70 shqiptare në ISIS

Rreth 2 200 femra dyshohet se janë pjesë e organizatës së ISIS, prej të cilave 70 janë shqiptare. Ndërsa numri total i luftëtarëve të ISIS është mbi 24,000.

Këto shifra sigurisht duhet të përdoren me mjaft kujdes sepse të gjitha informacionet nga territoret irakiane dhe siriane të kontrolluara nga ISIS që nga viti 2013, vijnë nga burime relativisht të pabesueshme, shkruan “Presheva jonë”.Dyshohet se 70 femra shqiptare janë në ISIS, 40 nga Kosova, 2 nga Lugina e Preshevës, dhe të tjerat nga Maqedonia, Shqipëria dhe Mali i Zi.
Shumë nga anëtarët e organizatës janë perëndimore. Këto janë të famshmit “Muhajirat” (emigrantë) të cilët erdhën në “Xhihad” në Irak dhe Levant.
Kliko me poshte dhe shiko fotot e saj…

 

 

 

FOTO

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ditari:
error: